Kommenteeri

NULA vilistlased: inkubaatoris osalemine säästis meie aega

Kuigi NULA täispikk programm kestab pool aastat, mis võib tunduda väga pika ajana, siis inkubaatoris eelmisel aastal osalenud Liis Siiroja (e-lapsehoidja) ja Jaanus Jegorov (Logopuu) ütlevad, et nende jaoks see hoopis säästis aega ja aitas ummikteid vältida.

NULA vilistlased Jaanus Jegorov (Logopuu) ja Liis Siiroja (e-lapsehoidja) NULA Live #1 vestlusringis
“Kui ma oleksin oma ideed omaette arendama pidanud, siis oleksin kindlasti jäänud paljudes kohtades oma mõtetesse kinni, sest ma ei oleks teadnud, kuidas edasi minna või millises loogilises järjekorras teemadele läheneda,” ütles e-lapsehoidja idee autor ja eestvedaja Liis Siiroja, lisades, et NULA on alustava ettevõtja jaoks pigem ajasääst.

Logopuu eestvedaja Jaanus Jegorovi hinnangul sai Logopuu tiim tänu NULA võrgustikule, programmile ja mentorile vältida ummikteid. “Muidu oleksime pidanud ise need vead läbi tegema. NULA aitas meid väga ruttu ree peale. Saime mehiste sammudega edasi liikuda,” tõi Jegorov välja.

NULA täispika programmi jooksul toimuvad mitmed koolitused sotsiaalse ettevõtmise käivitamiseks vajalikel teemadel. Näiteks õpetatakse disainima oma teenust, seda testima, tegeletakse kommunikatsiooni, mõju hindamise, eelarvega. Nii Liis Siiroja kui Jaanus Jegorov tõid kõige erilisemana välja kõige esimese koolituspäeva, kui algatused õppisid tundma lean-meetodit. “Pool tundi oli sissejuhatust ja siis öeldi, et nüüd võtke telefonid kätte, kõigil on viisteist minutit aega, hakake helistama,” kirjeldas Liis Siiroja oma esimest kokkupuudet lean-meetodiga. “Anti juhised, kuidas küsida nii, et saada informatiivsed vastused, mis aitaks lahenduse disainimisel edasi. See oli küll ebamugav, aga vajalik, et teha järgmisi samme.”

“Läksime Logopuu ideega täiesti rohujuure tasandile, võtsime puhta valge lehe ja hakkasime otsast peale,” meenutas Jegorov. “Meile anti ülesanne hakata valideerima, kui suur on probleem, mida tahame lahendada. Meil õnnestus teha fake door-test ja mentori kaasabil saime kohe väga õige suuna kätte - saime aru, et probleem on terav. Hilisem teenuse disaini pool ja mõju hindamine - need kõik kinnitasid meie algset emotsiooni, et liigume õigel teel. See oli väga äge kogemus”.

Ühiskondlikud probleemid, millega inkubaatoris igal aastal tegeletakse, on väga erinevad. Nii arendati seekord kõrvuti e-lapsehoidjat ja vaimse tervise äppi, toiduraiskamist vähendavat lahendust ja loovisikute ühisrahastusplatvormi. Jaanus Jegorovi sõnul oli tema silmis NULA üks suuremaid väärtusi võimalus üksteiselt õppida. “Koolituspäevad olid väga oodatud päevad. Oluline ei olnud mitte ainult enda idee valideerimine, vaid tore oli saada teistega kokku, kuulda teiste mõtteid, anda neile mõtteid. Saada emotsiooni sealt,” rääkis Jegorov.

“Meil oli näiteks põnevaid vestlusi tiimidega, kellel oli mingi sarnane väljakutse olnud. Samas väärtuslik oli ka koos arenemine, õppimine, nende tiimidega, kes olid alles teekonna alguses,” täiendas Siiroja. “Ma arvan, et NULA sobib suurepäraselt kõikidele neile, kes soovivad õppida ja soovivad seda teha sotsiaalses keskkonnas.”

---
Kui ka sina soovid mõne ühiskondlikku probleemi lahendava algatusega NULAs osaleda, mõtle oma idee läbi, pane see lihtsasse ankeeti kirja ja saada enne 2. aprilli nula@kysk.ee.

Lisa kommentaar

Email again: