Kommenteeri

Woola ja eAgronomi loojad: alusta tegutsemist enne, kui su idee päriselt valmis on

Millal on mõte piisavalt küps ja idee piisavalt läbi mõeldud, et võiks tegutsema hakata? Kaks edukat noort ettevõtjat, Anna-Liisa Palatu ja Robin Saluoks vastavad kui ühest suust, et tegutseda tuleb kohe. 

Anna-Liisa Palatu (Woola) ja Robin Saluoks (eAgronom) NULA vestlusringis
“Lihtsalt hakka pihta ja nii ongi,” ütleb viimase aasta ühe säravama startup’i Woola asutaja Anna-Liisa Palatu, kui paluda temalt ühte kõige põhilisemat soovitust alles alustavatele ettevõtjatele. “Tuleb hakata tegutsema enne, kui sa arvad, et su idee või sa ise valmis oled.”

Talle sekundeerib Robin Saluoks, tänaseks üleilmse haardega ettevõtte eAgronom looja: “Lihtsalt tee ära ja siis tee uuesti. Just do it, then do it again. Seal ongi võti.” Tema hinnangul on ettevõtlus valdkond, kus vilumus tekib harjutades, proovides ja tegutsedes. “Kuigi ma olen kuulnud väga kõvasid ettevõtjaid ütlemas, et ettevõtjaks sünnitakse, siis ma ise tegelikult ei usu, et see nii on.”

Ka Anna-Liisa meelest on selliseid inimesi, kes ettevõtlusega alustades kohe õnnestuvad, vähe. “Neid on olemas, ka Eestis on supernäiteid, aga reaalsus on see, et enamiku puhul see ei ole nii, et alustad ja saavutad kohe edu. Pigem on nii, et alustad, siis kukud järjest läbi ja siis võib-olla jõuad kuskile,” ütleb Anna-Liisa Palatu, kelle edukalt toimiv ettevõte Woola on tema 11. äriprojekt.

Mõned aastad tagasi ka ise NULA programmis osalenud Anna-Liisa Palatu toob välja, et inkubaatoris või kiirendis osalemine on hea võimalus eelkõige nende jaoks, kellel ei ole veel oma (äri)idee teostamise kogemust. “Kiirendi on väga hea “liivakast”. See annab õige keskkonna, eksperdid, kellega nõu pidada ja kes tagavad selle, et vajalikud sammud saaks tehtud.” Enda jaoks kõige kasulikumaks peab ta NULAst saadud oskusi, kuidas oma ideed valideerida. “Seal oli paar mentorit, kes ütlesid, et tule oma Exceli tabeli tagant ära ja mine klientidega rääkima,” meenutab ta.

Robin Saluoks peab samuti mentoreid alustava ettevõtja või uue algatuse jaoks kasulikeks, kuid toob välja, et olulised otsused peab igaüks ise langetama. “Erinevaid nõustajaid tuleb kuulata, raamatuid lugeda, aga vastutus tuleb võtta endal. Sest info oma ettevõtte, oma võimete kohta on ikka igaühel endal.”

Miks üks hiljutine ebaõnnestumine Anna-Liisat südamest naerma ajas ja kas vastab tõele, et Woola esimene klient oli olemas esimesel tunnil pärast idee tekkimist, miks võrdleb Robin õpilasfirmasid Spotify tasuta prooviperioodiga ja millise tuntud tegevjuhi stiili soovitab ta igal juhul mitte eeskujuks võtta - need ning paljud teised küsimused saavad vastuse NULA Live #2 videovestlusest:

Lisa kommentaar

Email again: